Hála az internetnek, a Samsung Galaxy S5-tel kapcsolatban szinte minden fontos információ kiszivárgott már, amelyek egy részét ráadásul egy tegnapi, általában megbízható információkat szállító Twitter csatornáról származó bejegyzés is megerősíti. Összefoglaljuk, milyen információk szivárogtak ki eddig a vállalat következő csúcsmobiljáról.
A bejelentés időpontja valószínűleg február 24. lesz, amelyet azonban teljesen készpénznek még nem vehetünk, mert korábban volt szó arról is, hogy a telefon csak április végén kerül majd bejelentésre. A Samsungnak minden esetre nincsen oka arra, hogy várjon, minél tovább van kint az új modell, annál több fogy majd belőle. Tavaly például csak a szerencsén (valójában a HTC-nek szállító partnerek bénázásán) múlt, hogy a HTC One nem tudott sok felhasználót elcsábítani az S4-től. Egyes források szerint a Samsung egyébként két telefont is be fog mutatni, de nem világos, hogy az utalás két teljesen különböző modellre vonatkozik, vagy csak arra, hogy a mobil ezúttal is kétféle rendszerchippel lesz kapható – mi ez utóbbira tippelünk.
Ami az alap specifikációkat illeti, fentiek alapján a telefonból valószínűleg ezúttal is két verzió lesz, egy Exynos 6 chippel, egy pedig Qualcomm Snapdragon 805 SoC-vel. Korábban a Samsung azért használt kétféle chipet, hogy az LTE technológiával rendelkező piacokon ki lehessen használni a 4G-s hálózat előnyeit, tavaly azonban már egyszerűen csak arról volt szó, hogy a Samsung nem tudott elegendő mennyiségben saját chipet gyártani – valószínűleg a helyzet idén sem változott. Miután az Apple 64-bites chipet épített az iPhone 5S-be, kérdés volt, hogy a Samsung is vált-e; ha igaz, hogy lesz Qualcomm chippel szerelt Galaxy S5 is, akkor a válasz valószínűleg az, hogy nem. A helyzet azért nem teljesen egyértelmű, mert korábban az már kiderült, hogy a Samsung 64-bites SoC-n is dolgozik, azt azonban a mai napig nem lehet biztosan tudni, hogy az Exynos 6 lesz-e ez a chip vagy sem. A mobilba 3 GB memória és kiépítéstől függően 32 vagy 64 GB-os háttértár kerülhet, a grafikus feladatokat pedig Adreno 330-as GPU láthatja el – a 3GB-nyi memória szintén arra utal, hogy a telefon 32-bites marad, ellenkező esetben az idei csúcskészülékbe szerintünk legalább 4 GB RAM-ot pakolna a Samsung.
A kijelző méretét és felbontását a Samsung a várakozások szerint tovább növeli. Nem mintha a Full HD részletesség kevés lenne, a Samsungról azonban már többször kiderült, hogy ha valamit meg tud csinálni, akkor azt meg is csinálja. Minden jel arra utal, hogy a képátló kicsit, a felbontás viszont nagyot fog nőni; előbbi 5,26 colra, utóbbi 2560×1440 képpontosra. Ez egészen hihetetlen, 560 PPI-s részletességet jelenthet, amit a szem persze nem igazán tud megkülönböztetni a Full HD felbontástól, így leginkább a leendő tulajdonosok tudatát nyugtathatja majd meg, hogy a Galaxy S5 felbontásban mindenkit maga mögé utasít. Fontos kérdés a panellel kapcsolatban az, hogy a Samsung továbbra is AMOLED-ben gondolkodik-e, vagy a gyártási költségek alacsonyabban tartása miatt esetleg átvált LCD-re.
A Galaxy S5 kamerájával kapcsolatban korábban 12, 16 és 20 MP-es szenzor is felmerült, november óta azonban készpénznek vehető, hogy a Samsung az arany középutat választva megelégszik a 16 MP-es részletességgel. Ha a koreai vállalat ezt a felbontást tudja hozni úgy, hogy mellette a képminőség eléri azt, amit a Galaxy S4 vagy a Galaxy Note 3 nyújtani tud, akkor panaszra nem lesz okunk. Ha felbontásban nem is lesz rekorder a Samsung új csúcsmodellje, apróságokban azért mutathat érkdessegeket: állítólag lesz benne optikai képstabilizátor, a képérzékelő pedig egy új, ISOCELL nevű technológiát használ majd (ez a CMOS egy továbbfejlesztett változata). Arról nem szólnak a hírek, hogy a kamerához milyen LED-es segédfény tartozik majd, de nem lenne meglepő, ha az Apple-féle, dupla LED-es megoldás köszönne vissza a Samsung Galaxy S5-ön is.
Hardver alapján a Samsung csúcstelefonjaival sosincsen gond, sokan mégsem szeretika korai gyártó mobiljait, azok műanyag külseje miatt. Elképzelhető, hogy a Samsung Galaxy S5-tel ez a probléma megoldódik, mert a netre felkerült néhány olyan fotó, amelyen állítólag a telefon fémből készült váza látható. Ezek eredetiségéről nyilván nem lehet meggyőződni, így valóságtartalmuk csak akkor fog kiderülni, amikor a mobilt először kézbe lehet venni, ráadásul nem is burkolatról van szó, hanem csak vázról – tehát még bármi lehet. A dizájnnal kapcsolatban érdekes kérdés, hogy a Samsung továbbra is ragaszkodik-e a fizikai gombokhoz (és még inkább a klasszikus, megnyomható Home gombhoz), vagy átáll az Android szoftveres kezelőire. Emellett azt is érdekes lesz megnézni, hogy a telefon külsőre változik-e érdemben a Galaxy S4-hez képest. Korábban az S III-S4 váltásnál kevés volt az eltérés, ugyanakkor, ha a Samsung nem szeretné, hogy az S5 nagyobb legyen, mint elődje volt, akkor a káván mindenképpen kell vékonyítania. Emellett kisebb telefont úgy is lehet gyártani, ha az ívelt formákat (újra) egyenes vonalak váltják (akár a Galaxy S/S II-hez hasonló stílusban).
Izgalmas lehet még a kezelőfelület kérdése is. Az majdnem biztos, hogy a telefonon az Android 4.4 fut majd (esetleg elképzelhető, hogy Android 4.3-mal jön ki a készülék, ebben az esetben ugyanakkor az Android 4.4 frissítés legfeljebb hónapok kérdése lesz). Felkerült a netre ugyanakkor néhány olyan kép, amint állítólag az Android fölé húzott Samsung UI látható – amely szakít az eddigi szemlélettel és radikálisan alakítja át az ikonos-widgetes kezelőfelületet. Az új UI a Windows csempék és a Google Now vegyítésének tűnik, némi dizájnnal megspékelve persze. Konkrétumok nyilván itt sincsenek; egyrészt az is lehet, hogy a fotók nem valódiak, másrészt ha valódiak is, akkor sem tudni, hogy a felület a kezdőképernyők helyett költözik-e be a telefonra vagy csak az egyik képernyő helyett, például úgy, mint ahogyan a HTC BlinkFeed is.
Végül, de nem utolsó sorban pletykáltak a telefonnal kapcsolatban többféle egyedi azonosító megoldást; az Apple iPhone 5S után egyértelműnek tűnt, hogy ez csakis egy ujjlenyomat-olvasó lehet, ugyanakkor ennél vadabb elképzelések is napvilágot láttak, volt szó retina szkennerről is. Ez utóbbi nem tűnik túl valószínűnek, és az iPhone 5S-nél tapasztalható problémák és felhasználói reakciók miatt akkor sem lennénk meglepve, ha az ujjlenyomat-olvasó is kimaradna a Galaxy S5-ből.
Azt nyilán nem tudjuk, hogy a telefon mennyibe fog kerülni, de nagy csodák és meglepetések nem szoktak lenni, ezért valószínűleg nagyon nem lövünk mellé, ha azt mondjuk, a Galaxy S5 megjelenésekor 220-250 ezer forintba kerül majd – természetesen ez kártyafüggetlen ár. A megjelenés időpontja is kérdéses még, de a Samsung általában nem szokta sokáig húzni; egy február végi bejelentés könnyen azt jelentheti, hogy a Galaxy S5 már március folyamán elérhető lesz a legfontosabb piacokon.
Samsung Galaxy S5 Antutu teszteken:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése